נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

איזה סוגי מנעולים קיימים? 

מנעולים

מנעולים. הם חלק מחיינו, האיכות שלהם משפיעה על הביטחון האישי שלנו ואם הם נשברים אנחנו בצרה צרורה, ועם זאת – רובנו לא יודעים עליהם הרבה. איזה סוגי מנעולים קיימים ומתי מומלץ להשתמש בסוגים השונים? מדריך לסוגי המנעולים הנפוצים. 

מנעולים – חפץ כל כך קטן וכל כך חשוב. אי אפשר לדמיין את החיים שלנו בלי מנעולים תקינים – הם חלק בסיסי מהבית, מהדירה, מהמשרד, מחדר השירותים. הם מאפשרים לנו פרטיות, בטיחות וביטחון, הגנה על רכוש ועוד.

על אף החשיבות הרבה שלהם לאיכות חיינו, סביר להניח שרובנו לא יודעים בדיוק איזה מנעולים משמשים אותנו ביומיום, וזו בדיוק הסיבה שהכנו מדריך מקוצר לסוגי מנעולים.

 

מנעולי צילינדר

זהו אחד הסוגים השכיחים ביותר בדלתות סטנדרטיות. המונח צילינדר נפוץ מאוד כמושג חליפי למילה מנעול, אך למעשה אין הדבר נכון, הצילינדר, על שמו קרוי סוג מנעול זה, הוא רק חלק ממנגנון הנעילה. מנעול צילינדר בנוי על בסיס שצורתו מזכיר מעין גליל, כאשר הסיבוב של הגליל משמש לפתיחת המנעול.

בנוסף, לשמירה על יציבות מנגנון המנעול, המנעול כולל פינים שתפקידים להחזיק את הגליל, ומונעים ממנו להיפתח למעט במקרה של סיבוב המנעול במפתח הייעודי לו. למנעול צילינדר יתרון גדול למבנה המכיל כמות גדולה של חדרים, כמו בתי ספר או מקום עבודה, והוא שבמנגנון זה ניתן לייצר "מפתח מאסטר" – מפתח שביכולתו לפתוח את מנעולי כל הדלתות במבנה.

 

מנעול שרשרת

מנעול שרשרת ישמש על פי רוב בצידה הפנימי של דלת, שלה מנעול נוסף. מנעול שרשרת הוא בעל מנגנון פשוט מאוד – הוא מורכב מתפס, המוצמד לצד המשקוף, ומשרשרת המוצמדת לחלקה העליון הצידי של הדלת כך שניתן יהיה לחבר בין השרשרת והתפס.

היתרון של מנעול זה הוא שבאמצעותו ניתן לפתוח את הדלת באופן חלקי, על מנת לראות מי נמצא בחוץ, אך מבלי לאפשר לו להיכנס פנימה. מנעול זה לא יוכל לשמש במקום מנעול שכן אינו מאפשר סגירה של הדלת מבחוץ.

 

מנעול קומבינציה

מנעול קומבינציה, בהתאם לשמו, מופעל על בסיס שילוב סיבובי דיסקיות על פי קוד מסוים, לרוב של אותיות או ספרות המוטבעות על גב הדיסקית, שמוגדר על ידי מי שרוכש או מתקין את המנעול. כאשר מסדרים את הדיסקיות בסדר המתאים, הן משחררות את הנעילה. סוג מנעול זה נפוץ למשל בלוקרים או כספות.

 

מנעולים דיגיטליים

מנעולים על בסיס ביומטרי או דיגיטלי הם סוג חדש יחסית של מנעולים, ומופעלים על ידי טכנולוגיות שאינן מבוססות על מנגנוני נעילה הדומים לאלה שהזכרנו בסעיפים הקודמים, אלא על זיהוי מורשי כניסה, למשל על בסיס טביעת אצבע או סריקת כף יד.

אמנם מנעולים אלה הפכו להיות נפוצים יותר בשנים האחרונות, לאור התפתחות הטכנולוגיה שהפכה אותם לזמינים יותר, אך עדיין הם דורשים השקעה מסוימת בתחזוקה, ולכן הם אינם נפוצים כמו סוגי מנעולים אחרים.

מנעולים

 

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא בעלי מקצוע