נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

מה הדרך הנכונה לקבוע האם יש לכם קייס להגשת תביעה?

להגיש תביעה

הגשת תביעה אזרחית לבית משפט היא יריית הפתיחה בתהליך ארוך, שעלול להימשך מספר שנים, ועלותו עלולה להיות גבוהה מאוד. לכן לפני שמגישים תביעה בבית משפט, חשוב לבדוק מספר נושאים כמו ההשלכות האפשריות של ניהול תביעה על התובע, עלות משוערת של התביעה במקרים שונים, וגם כמובן – האם יש לתובע סיכוי טוב לנצח במשפט או כמו שנוהגים לומר – האם יש לו קייס. 

 

הערכת סיכוי התביעה להתקבל או קייס

קייס הוא מושג משפטי מארצות הברית שהפך להיות מקובל בחברה הישראלית. משמעותו המילולית היא כמו בעברית – תיק, ומשמעותו בפועל היא – כלל המסמכים והראיות בהליך משפטי. כששואלים "האם יש לתביעה קייס", הכוונה היא – האם המסמכים והראיות שברשותך יכולים לבנות תביעה משפטית שתזכה בבית המשפט.

בדרך כלל, התשובה לשאלה זאת היא מעט יותר מורכבת מ"כן" או "לא" וכוללת גם חישוב של אחוז הצלחת התביעה בבית משפט. בדיקת סיכויי התביעה להצליח היא אחד הדברים החשובים ביותר שצריך לעשות לפני הגשת תביעה. למידע נוסף לחצו כאן

 

איך קובעים האם יש קייס?

לפני שמתחילים את ההסבר על קביעת סיכויי התביעה להצליח, חשוב להבין שכל תביעה היא מקרה מורכב בפני עצמו, ובכל סוג תביעה יש כללים מעט שונים מהאחרות. לדוגמא, תביעות רשלנות רפואית הן תחום שונה לחלוטין מתביעות מזונות ילדים. בנוסף לכך, תביעה שמוגשת על מקרה של רשלנות רפואית במקרה של "סיבוך מוכר" היא שונה לחלוטין מתביעת רשלנות רפואית שמוגשת על רשלנות באבחון של אוטם בשרירי הלב. לכן הערכה של סיכויי התביעה היא לא משימה פשוטה.

 

שלב א', בדיקה עצמאית של סיכויי ההצלחה

השלב הראשון של כל בדיקה לסיכויים של תביעה להצליח, הוא בדיקה עצמאית. בדיקה זאת כוללת חיפוש אחר מידע ברשת לגבי מקרים דומים למקרה שלכם, כניסה לפורומים של משפטנים והתייעצות ראשונית איתם, ואיסוף של כל הראיות לתביעה. כמובן שבדיקה זאת לא יכולה לתת לכם הערכה מדויקת, אבל היא מכוונת אתכם לכיוון מסוים.

 

שלב ב', התייעצות עם עורך דין מומחה

אם לאחר הבדיקה הראשונית שעשיתם, אתם מאמינים כי יש לתביעה שלכם סיכוי סביר להצליח – הגיע הזמן לפנות אל עורך דין. חשוב לפנות לעורך דין שיש לו התמחות בהגשת תביעות דומות לתביעה שלכם. בפגישה הראשונית עם עורך הדין, הוא ישאל אתכם מספר שאלות לגבי ההתרחשויות שהובילו לתביעה, ולגבי הראיות שיש ברשותכם. חשוב לענות בכנות לשאלות של עורך הדין, אם רוצים לקבל הערכה מדויקת לגבי סיכויי התביעה לזכות.

 

סיכום

הערכת סיכויים של זכייה בתביעה או בקייס משפטי, היא פעולה מורכבת שיש להכיר היטב על מנת לבצע אותה נכון. בין השאר יש להתמצא בחוקים הקשורים לתביעה, במסורת השיפוטית בתחום ובנסיבות שהובילו לתביעה. בכדי לעשות זאת בצורה המיטבית – יש לפנות לעורך דין.

להגיש תביעה

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין
הבנת משמעותו של תיקון 190
הבנת משמעותו של תיקון 190

תיקון 190 הוא שינוי חקיקתי משמעותי שזכה לתשומת לב ועורר ויכוחים בין מומחים משפטיים וקובעי מדיניות. במאמר מפורט זה,