נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

השפעת גורמים כלכליים גלובליים על מחיר הזהב

מחיר הזהב

מחיר הזהב מושפע ממגוון רחב של גורמים כלכליים גלובליים. במאמר זה נבחן כיצד גורמים אלה, כגון שערי ריבית, שערי חליפין, אינפלציה וצמיחה כלכלית, משפיעים על מחיר הזהב בשוק העולמי.

 

גורמים מקרו-כלכליים

הגורמים המקרו-כלכליים המרכזיים המשפיעים על מחיר הזהב הם שערי הריבית, שערי החליפין, האינפלציה וקצב הצמיחה הכלכלית. שערי הריבית הנמוכים ברחבי העולם תורמים לעליית מחיר הזהב, מכיוון שהם מורידים את התשואה על השקעות חלופיות כמו אגרות חוב ממשלתיות. כאשר שערי הריבית עולים, מחיר הזהב יורד בדרך כלל.

שערי החליפין משפיעים גם הם על מחיר הזהב – כאשר הדולר האמריקאי מתחזק מול מטבעות אחרים, מחיר הזהב בדולר יורד, שכן הוא נסחר בעיקר בדולרים. אינפלציה גבוהה גורמת בדרך כלל לעלייה במחיר הזהב, מכיוון שמשקיעים רואים בו מפלט להצמדת הון. לבסוף, קצב צמיחה כלכלית איטי תורם לעליית מחיר הזהב, בעוד צמיחה מהירה תורמת לירידת מחירו. זאת מכיוון שהזהב נתפס כמפלט בתקופות של מיתון.

מחיר הזהב

ביקוש והיצע

הביקוש וההיצע העולמיים של זהב הם גורם מכריע נוסף בקביעת מחירו. הביקוש לזהב בעולם מושפע בעיקר מהביקוש לתכשיטים במדינות מתעוררות כמו סין והודו, ומהביקוש למטבעות ומדליות מושקעות. כאשר הביקוש עולה, כך גם מחיר הזהב.

vמצד ההיצע, רוב הזהב המיוצר מגיע מכרייה ולא ממחזור. הפקת זהב חדשה מוגבלת ויקרה, ולכן שינויים בהיצע קשים לחיזוי ומשפיעים על המחיר. עיכובים בפרויקטים של כריית זהב חדשים יכולים לגרום למחסור ועליית מחירים.

 

גורמים גיאו-פוליטיים

אי-יציבות גיאו-פוליטית באזורים המייצרים זהב עלולה להוביל להפרעות בהיצע ועליית מחירים. למשל, פעולות שביתה בבתי זיקוק ומכרות זהב גדולים, או סכסוכים פוליטיים במדינות יצרניות כמו דרום אפריקה. גם מלחמות, מהומות ואי-יציבות כלכלית במדינות שונות יכולות להוביל משקיעים לחפש מקלט בזהב ולהעלות את מחירו. לעומת זאת, הסכמי שלום ויציבות גיאו-פוליטית עשויים לתרום לירידת מחירי הזהב.

מחיר הזהב

שינויים טכנולוגיים

התפתחויות טכנולוגיות בתחום כריית הזהב והפקתו יכולות אף הן להשפיע על מחיר השוק. שיפורים בטכנולוגיית הכרייה אשר מאפשרים הפקה יעילה וזולה יותר של זהב חדש, עשויים להגדיל את ההיצע ולהוריד מחירים. מנגד, מחסור בטכנולוגיות חדשניות עלול להאט את קצב גילוי מרבצי זהב חדשים וכרייתם, ולתרום לעליית מחירים. גם שינויים טכנולוגיים בתחום מסחר והשקעה בזהב משפיעים על התנודתיות במחירו.

 

מדיניות מוניטרית

מדיניות הבנק המרכזי בארצות הברית, הפדרל ריזרב, משפיעה אף היא על מחיר הזהב. מדיניות מוניטרית מרחיבה, הכוללת הורדת ריבית והזרמת כסף לשוק, תומכת לעליית מחיר הזהב. לעומת זאת, מדיניות מוניטרית מצמצמת עלולה להוביל לירידת מחירי הזהב.

מחיר הזהב נקבע על ידי גורמים רבים – החל ממגמות מאקרו כלכליות גלובליות, דרך ביקוש והיצע, וכלה בגורמים גיאו-פוליטיים וטכנולוגיים. שינויים בגורמים אלה יכולים להשפיע באופן משמעותי על מחיר השוק של הזהב, בין אם בכיוון עלייה ובין אם בכיוון ירידה. עם זאת, בטווח הארוך נותר הזהב נכס השקעה יציב ובטוח יחסית עבור משקיעים רבים ברחבי העולם.

מחיר הזהב

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא השקעות