נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

חובות בהליך הגירושין – איך תגנו על עצמכם

דיון גירושין עם עורך הדין

בהליך גירושין, אחד הנושאים הרגישים והמורכבים ביתר, הוא החובות הכלכליים. חובות עלולים ליצור אפקט דומינו שמשפיע ישירות על אופי הגירושין, חלוקת הרכוש, נשיאה בנטל ועוד. התנהלות נכונה יכולה לעזור לכם לעדן את ההליך ולהוציא ממנו את המיטב בצורה הבטוחה ביותר. בואו נבחן מספר נקודות – איך לעשות את זה נכון.

 

סקירת החובות האינדיבידואליים והמשותפים

ראשית, יש לסקור את כלל החובות. החובות יכולים לבוא בצורת משכנתא, רכב בליסינג, ארנונה, כרטיסי אשראי, הלוואות ללימודים, תשלומים למוסדות חינוך לילדים ועוד. כדאי לבצע רשימה מסודרת, כולל יתרת חוב, ריביות ותנאי תשלום של כל החובות הקיימים. סדר וארגון הוא המפתח לתחילת התנהלות נכונה. כבר בשלב זה, מומלץ לפנות למומחים אותם תמצאו באתר https://www.eranezra.co.il כדי לעשות סדר בבלגן ולהתנהל משפטית בצורה הטובה ביותר.

 

בחינת שווי הכסף שבידי הזוג

כדאי לבצע בחינה מדוקדקת של כל הנכסים שבידיכם – החל מדירה, דרך עסק ועד לרכב או לחפצים אחרים יקרי ערך. חישוב של הכנסות וערך הנכסים, יסייע לצורך הבנת המצב הכלכלי ולחלוקה שווה של החובות והזכויות. על פי חוק, כמעט כל חוב של אחד מבני הזוג, הוא חוב הרובץ על משק הבית, ולכן על בני הזוג להתחלק בו. רק מקרים מסוימים כמו חוב שניטל ללא ידיעת הצד השני או חוב כתוצאה מהימורים וכדומה, אינו חוב הרובץ על משק הבית, ורק בן או בת הזוג האחראים להיווצרותו, אחראים גם על הפירעון שלו.

חישוב הכנסה

אופן חלוקת החובות לאחר הגירושין

במרבית המקרים, ללא הסכמי קדם נישואין, החובות יתחלקו על פי הסכם הגירושין שבין הצדדים. אם לא יגיעו הצדדים להסכם כזה, ההליך יעבור לבית המשפט, שם יוכרע על פי החוק ויתחלק בין שני הצדדים, כאמור. בית המשפט לוקח בחשבון גם זכויות סוציאליות וכיוצא בהן. לכן, מומלץ להגיע לעמק השווה עוד בשלבים מוקדמים יותר. לצורך כך, יש לנהל משא ומתן בצורה נכונה, לגשר על הפערים ולהגיע להבנות מחוץ לכותלי בית המשפט.

 

מעקב אחרי החובות

לבסוף, מרגע קבלת ההחלטה על גירושין, כבר בשלב החיים הנפרד, יש להפריד חשבונות בנק. יש להימנע ככל האפשר מניהול משק משותף וזאת על מנת להפחית את הסיכויים לסיבוכים כלכליים עתידיים כמו חובות חדשים מרגע החלטת בני הזוג על גירושין. יש להקפיד על כך ששני הצדדים יישאו באחריות הכלכלית שלהם, כמו תשלומים בזמן ובדיקת דוחות אשראי, תוך מעקב תמידי אחר מצב החובות.

 

לסיכום

הליך הגירושין הוא הליך עדין, מורכב ולא תמיד נעים. העול הכלכלי מכביד וכל חוב עלול להוסיף אש למדורה. על מנת להימנע מכך, יש לבצע בחינה מדוקדקת של החובות ושל הזכויות, לנסות להגיע להבנות בדרך המלך תוך משא ומתן נכון. בד בבד, יש לזכור לבצע מעקב אחרי כל הוצאה והכנסה, עד לשלב הסופי של הגירושין.

מושג גירושין

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין
הבנת משמעותו של תיקון 190
הבנת משמעותו של תיקון 190

תיקון 190 הוא שינוי חקיקתי משמעותי שזכה לתשומת לב ועורר ויכוחים בין מומחים משפטיים וקובעי מדיניות. במאמר מפורט זה,