נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

כיצד מייצגים תובע בתיק רשלנות רפואית?

ספרים מאזניים ופטיש

עורכי דין נזיקיים מתעסקים ללא הרף בתיקי רשלנות רפואית. עבור עורכי דין נזיקיים רבים, רשלנות רפואית היא לחם חוקם. מכיוון שזהו המצב, על כל עורך דין אזרחי המתעסק בדיני נזיקין חלה החובה לדעת כיצד מייצגים תובע בתיק רשלנות רפואית. עורך דין שיידע מהם השלבים בדרך לייצוג בתיקי רשלנות רפואית, יוכל לייצג בבטחה בתיקים משפטיים שכאלו.

 

יסודות עוולת הרשלנות

תביעת רשלנות רפואית מתבססת על עוולת הרשלנות הקבועה בסעיפים 35 ו-36 לפקודת הנזיקין. סעיפים אלו מגדירים את יסודות עוולת הרשלנות ודרכם ניתן לדעת מה צריך להוכיח כדי לייצג בתיק תביעת רשלנות רפואית. מי שידע את היסודות הללו יוכל לענות להגדרת עורכי דין רשלנות רפואית מומלצים בצפון והלקוחות ינהרו אליו.

 

יסוד ההתרשלות

היסוד הראשון אשר קבוע בסעיף 35 לפקודת הנזיקין כדי להוכיח רשלנות רפואית הוא יסוד ההתרשלות. על עורך הדין המייצג את התובע בתיק להוכיח כי הרופא התרשל במהלך הטיפול בחולה. ההתרשלות מוגדרת בסעיף כחריגה מסטנדרט ההתנהגות הסביר המצופה מהרופא כלפי הלקוח.

כך, רופא מיילד שלא ביקר יולדת בתדירות הרצויה, התרשל בתפקידו. רופא מנתח שלא ווידא כי כלי הניתוח שלו עברו חיטוי כראוי לפני השימוש בהם, התרשל גם הוא בתפקידו. רופא שיניים שלא אבחן כראוי נזק בשן אשר היה עליו להבחין בו – התרשל אף הוא וכך אף רופא משפחה שלא זיהה מחלה קשה אצל המטופל שלו על אף שיכול היה להבחין במחלה תוך הקפדה על סטנדרט הפעילות הסביר המצופה ממנו.

 

נזק ראייתי מובנה

לעיתים, קשה להוכיח את יסוד ההתרשלות. במקרים אלו, עורך הדין המייצג ינסה להוכיח כי הרופא גרם לנזק ראייתי מובנה. הוכחה כי חל נזק ראייתי מובנה תהפוך את נטל הראיה וכעת יהיה על הרופא להוכיח כי הוא לא התרשל.

 

יסוד הנזק

לא די להוכיח כי הרופא התרשל. יש להוכיח כי המטופל ניזוק. אם רופא מיילד, למשל, לא ביקר את היולדת כראוי או לא שלח את היולדת לניתוח קיסרי למרות שמשקלו של התינוק עולה על 4 ק"ג אך הלידה, לשמחת כולם, עברה בשלום, לא תהיה עילה לתביעת רשלנות. כדי לתבוע רשלנות רפואית יש להוכיח נזק.

 

יסוד הקשר הסיבתי

לבסוף, יש להוכיח קשר סיבתי משפטי ועובדתי הקושר בין ההתרשלות לבין הנזק. הקשר הסיבתי העובדתי מוכיח כי הנזק אכן נגרם בעקבות ההתרשלות. הקשר הסיבתי המשפטי מוכיח כי הייתה צפיות ביחס לנזק בעקבות ההתרשלות.

 

הבנה רפואית וחוות דעת מומחים

לבסוף, עורך דין המייצג תובע בתיק רשלנות רפואית, נדרש גם להבנה רפואית וגיוס חוות דעת של רופאים מומחים לטובת התובע אותו הוא מייצג. ביסוס התשתית העובדתית הוא המפתח להצלחה בתביעת הרשלנות.

 

לסיכום

לסיכום, כדי לייצג תובע בתיק רשלנות רפואית יש להוכיח שלושה יסודות – יסוד ההתרשלות, יסוד הנזק ויסוד הקשר הסיבתי. כמו כן, עורך הדין נדרש להבנה רפואית של הפגיעה.

ציוד משפטי

 

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין
הבנת משמעותו של תיקון 190
הבנת משמעותו של תיקון 190

תיקון 190 הוא שינוי חקיקתי משמעותי שזכה לתשומת לב ועורר ויכוחים בין מומחים משפטיים וקובעי מדיניות. במאמר מפורט זה,