נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

כיצד תיקון 190 רלוונטי עבור כל אחד מאיתנו?

פקודת מס הכנסה

תיקון 190 לפקודת מס ההכנסה נשמע אולי כמו מושג טכני ובירוקרטי חסר חשיבות, אך למעשה מדובר בבשורה של ממש בכל הקשור לחיסכון פנסיוני. תיקון זה מאפשר למעשה להנות מהשקעה בקופות גמל בתנאי מס נוחים ומותאמים לחוסכים. במאמר הבא נסביר כיצד תיקון 190 רלוונטי עבור כולנו.

 

כך הולכים החוסכים

חיסכון פנסיוני אינו דבר של מה בכך. מדובר בעניין חשוב ובעל משמעות עצומה לחיים שאחרי הפרישה. עבור אנשים רבים שיוצאים לגמלאות, קצבת הפנסיה משמשת כמקור ההכנסתי המרכזי ועל כן חשוב שידאגו לה עוד בשנות העבודה. תיקון 190 לפקודת מס ההכנסה, אשר נכנס לתוקפו בשנת 2012, מקל במידה רבה על אפשרות החיסכון הפנסיוני באמצעות שכלול האפשרות להשקעה במכשירים של קופות גמל (למי שרואה את המילים קופות גמל וכבר חושב על סינית – מומלץ להיכנס לאתר https://t190.co.il ולגלות שפע של מידע כלכלי רב ערך שמוסבר בפשטות ונוגע ישירות אליכם). אחד המעלות הגדולות של תיקון זה הוא הטבות המס הנדיבות שהוא מאפשר, במידה ויודעים להשתמש בהן נכון. בהמשך הכתבה ניגע בזה מעט.

 

קופות גמל – מכשיר להשקעה מוצלחת

קופות גמל נחשבות למכשיר טוב להשקעה לטווח הארוך. זאת משום שהן מותאמות לתקופת זמן ארוכה יחסית ומאפשרות השקעה בטווח רחב של סיכונים באחוזים משתנים – מניות, אג"ח קונצרני, אג"ח ממשלתי וכדומה. החוסך יכול לבחור את המסלול המתאים לו בהתאם להעדפת הסיכון שלו, המצב הכלכלי בעולם והתקרבותו לגיל הפרישה, ובכך למקסם את ההשקעה, כך שאכן תתאים לרצונותיו ולצרכיו.

יתרון נוסף שמציעות קופות הגמל הוא הגמישות לעבור בין מסלולים גם לאחר ההשקעה. בעוד שאפיקי השקעה אחרים ייגבו מס של עשרים וחמישה אחוז על הרווחים כתוצאה ממעבר בין מסלולים, בקופות גמל ניתן להתנייד יחסית בקלות וללא מחיר כבד על כך.

תיקון 190 מאפשר להשתמש בקופות גמל בהצלחה מרובה עוד יותר. זאת מכיוון שהוא מציב תקרת על דמי הניהול בקופות הגמל של מעט יותר מאחוז (ובאופן ריאלי אף פחות מכך. ככל שההשקעה גדלה כך קטנה התקרה המקסימלית, ולכן התקרה הממוצעת למעשה עומדת על כשש עשיריות האחוז).

בנוסף על התקרה הצנועה יחסית בדמי הניהול של הקופה, התיקון משית מס נמוך יותר מהסטנדרט שהיה נהוג עד כה – חמישה עשר אחוזים נומינליים (בלי להיכנס לחשבון של נומינלי לעומת ריאלי, נגיד שבממוצע מדובר במס פשוט נמוך יותר).

 

תיקון מותאם לחוסכים

תיקון 190 נעשה רלוונטי יותר לקראת גיל הפרישה ומותאם לכספים פנסיונים ולאו דווקא כפסים נזילים. זאת בין היתר מכיוון שהוצאת כספים מקופות הגמל לפני גיל שישים מחייבת במס של שלושים וחמש אחוז. יחד עם זאת, הוא מביא מהפכה של ממש לכל מי שחיסכון פנסיוני קריטי לו (כלומר, כולנו פחות או יותר) ומאפשר לחסוך בקלות וביעילות רבה יותר מבעבר.

זמן מס הכנסה

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא מיסים