נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

איך לערוך חישוב מס אופטימלי בעת רכישת דירה?

עו"ד מקרקעין

ביןמהמיסים השונים שאזרחי המדינה צריכים לשלם, מס הרכישה הוא אחד המיסים הגבוהים והמשמעותיים. אזרח שרוכש דירה עשוי למצוא את עצמו מחויב לפי החוק לשלם את המס הזה, שיכול להגיע לסכומים גבוהים במיוחד. במאמר הבא נסביר כיצד לערוך חישוב מס אופטימלי בעת רכישת דירה.

 

מס רכישה

מס רכישה הוא מס שמשולם בעבור רכישת דירה. למרות שנשמע שהמס הזה הוא מס פשוט, לא כך הדבר למעשה. מס הרכישה, בניגוד למיסים אחרים למשל, הוא לא מס קבוע. הוא משתנה באופן ניכר בהתאם לסוג העסקה שמתבצעת. הערך של הדירה, כמות הנכסים שברשות האדם שרוכש את הדירה, זכויות מקרקעין אחרות וכן מצבו האישי של הרוכש – כל אלו יכולים להשפיע גם על גובה המס שיגבה מהרוכש, וגם על הצורך של הרוכש בכלל בתשלום מס זה. עם עו"ד מקרקעין תוכלו להבין האם המס רלוונטי אליכם.

 

חישוב המס

מכיוון שהמס משתנה בין אנשים שונים ובין עסקאות שונות, יש צורך לחשב את המס לפני שמשלמים אותו. חישוב המס הוא חלק חשוב, שכן חישוב שגוי ומוטעה יכול להוביל לבעיות עם רשויות המס, בעוד שתשלום עודף יוביל למצב בו אתם עשויים לבזבז סכומי כספיים גבוהים במיוחד, שלא בהכרח אתם יכולים להרשות לעצמכם להוציא. חישוב מס אופטימלי יהיה כזה שיאפשר לכם לשלם פחות ככל הניתן, במסגרת החוק.

 

חישוב עם עורך דין

הדבר המומלץ ביותר שאפשר לעשות לצורך חישוב מס אופטימלי הוא פנייה אל עורך דין. עורך הדין יבחן את העסקה שאתם מבצעים, את הנכס שאתם רוכשים, את מצבכם האישי ואת כמות הנכסים שרשומה כבר על שמכם, ובאמצעות אלו יחשב את המס.

 

דירה יחידה

החוק קובע שעד סכום כספי מסוים, אדם שרוכש דירה יחידה לא יצטרך לשלם מס רכישה. דירה יחידה מוגדרת כדירת מגוריו היחידה של אדם. אם הוא רוכש דירה כזאת אך בבעלותו דירה שהוא עדיין לא מכר, יש לו פרק זמן קצוב למכירת הדירה על מנת להימנע מתשלום המס.

 

פטורים והנחות

המדינה פוטרת לא מעט אוכלוסיות מתשלום של מיסים שונים. אוכלוסיות שונות פטורות גם מתשלום של מס רכישה. למשל, אנשים שרוכשים דירה במקומות מסוימים, או אנשים עם לקויות שונות יכולים להנות מפטורים והנחות.

 

רכישת חלק מדירה

אם אתם רוכשים דירה בבעלות משותפת, אתם יכולים לשלם מס רכישה מופחת. אם למשל רכשתם שליש מדירה כלשהי, ואתם צריכים לשלם מס רכישה, תוכלו לשלם רק שליש ממס הרכישה שהחוק מחייב לשלם.

 

שימו לב

חישוב מס הרכישה נעשה בעבור התשלום המלא על הדירה. במקרים האלו לא כדאי להתחכם ולנסות להערים על רשות המיסים. גם תשלום מע"מ, במידה ורכשתם דירה ישירות מקבלן, כלול בחישוב של מס הרכישה.

עו"ד מקרקעין

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין
הבנת משמעותו של תיקון 190
הבנת משמעותו של תיקון 190

תיקון 190 הוא שינוי חקיקתי משמעותי שזכה לתשומת לב ועורר ויכוחים בין מומחים משפטיים וקובעי מדיניות. במאמר מפורט זה,