נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

עבודות שירות

עבודות שירות ראשית

עבודות שירות הן סוג ענישה המטיל בית המשפט, כחלופה לתקופת כליאה קצרה בבית הסוהר. עבודות אלה משרתות את תועלת הציבור, מהוות חלופה לכליאה פיזית בבית סוהר, ומתנהלות בדר"כ במוסדות ציבוריים כדוגמת בתי חולים ובתי אבות. עבודות שירות הן עונש לכל דבר, וחשוב לדעת כי הן, כמו כליאה, נרשמות כחלק מהרישום הפלילי של מבצע העבודות. עבודות שירות ככלל, הן חלופה לעונש מאסר שאינו עולה על שישה חודשים.

 

איפה עושים את עבודות השירות

ההחלטה על מיקום עבודות השירות תלויה בשירות בתי הסוהר, ולפי שיקולים שונים. בין השיקולים ניתן למצוא את הביקוש של המוסד בשל מחסור של כוח אדם במקום; המאפיינים של הנאשם, התלויים באופי העבירה שעבר, ומוגבלויות רפואיות שונות; מיקום גאוגרפי קרוב של מקום מגוריו של העובד ומקום עבודתו, סוג העבודה מבחינת רמת הפיקוח, בהקשר לאופי העבירה ולאופיו של האסיר, ורצונו האישי של העובד להשתלב במוסד הספציפי.

 

כמה מקומות של עבודות שירות קיימים בשוק

כיום, ישנם כ- 150 מקומות עבודה אשר מעסיקים עובדי שירות, ומרבית העבודות מאופיינות בעבודות פיזיות, במוסדות הפועלים לתועלת הציבור, ושאינם פועלים למטרות רווח. העבודות מתבצעות בבתי אבות, גנים ומשתלות, מתנ"סים, אתרי הצנחה, בתי חולים, בתי ספר, בתי תמחוי, מוסדות שיקומיים, מרכזי קליטה, מרכזי קליטה לנכים, עיריות ומועצות מקומיות, ואף במשטרה ובשירות בתי הסוהר. חשוב לציין כי במקומות אילו אין העבודה משרדית, אלא לרוב עבודת תחזוקה, כמו עבודה במכבסה בבתי אבות, עבודות גינון ושתילה במשתלות, או עבודות סיוד במוסדות שיקומיים. למרות זאת, אופי העבירה ואופיו של הנאשם, ישקלו בעת הבחירה במקום העבודה.

 

הכל על החלטת בית המשפט

החלטת בית המשפט להטיל עבודות שירות לרוב כרוכה בחוות דעת מטעם הממונה על עבודות השירות, ובמצב שבו בית המשפט רואה את הנאשם מבחינת מצב בריאותי, הרשעות קודמות ורצונו של הנאשם לקחת חלק בהליך. לכן, לאורך ההליך לעיתים עלול להיות מורכב, ומצריך יד מקצועית ואמינה, שתפעל לטובת הנאשם. במשרד של סיוון כהן ושות' שמים את הדגש על המקצועיות והליווי האישי, בכדי להעניק לנאשם את מלוא הזכויות, לרבות האפשרות לבצע את העונש, כעבודות שירות.

עבודות שירות
עבודות שירות
אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין
הבנת משמעותו של תיקון 190
הבנת משמעותו של תיקון 190

תיקון 190 הוא שינוי חקיקתי משמעותי שזכה לתשומת לב ועורר ויכוחים בין מומחים משפטיים וקובעי מדיניות. במאמר מפורט זה,