נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

עבירות תעבורה – מתי לשלם את הקנס ומתי ללכת לבית משפט

גבר נוהג

עבירות תעבורה אמנם אינן יומיומיות, וטוב שכך, אך הן דבר שרובנו פוגשים בתצורה כזו או אחרת במהלך חיינו, בין אם כעוברי העבירה ובין אם כעדים או חס וחלילה גם כנפגעי העבירה.

כידוע, כל עבירה גוררת קנס או סנקציה חריפה יותר.

לעיתים נותר להשלים עם כך ולשלם את הקנס, ולעיתים כדאי לבקש להישפט.

במאמר שלפניכם, נדון בשאלה מתי כדאי ללכת לבית המשפט ומתי כדאי פשוט לשלם את הקנס.

 

תשלום קנס או ייצוג בבית משפט?

עבירות שונות נכללות בתוך הקטגוריה של עבירות תנועה, וכפועל יוצא, עבודת עורך דין תעבורה עשויה להיות מגוונת ושונה בתכלית בין עבירה לעבירה. לכן, בעת קבלת דוח בגין עבירה כלשהי, מומלץ בראש ובראשונה לפנות לעורך דין תעבורה בשביל להתייעץ ולשמוע ממנו מהי דרך הפעולה העדיפה מבחינתכם.

 

המשוכה הראשונה – קנסות עבירת משפט או הזמנה לדין?

ישנה הבחנה שחשובה להחלטה האם לשלם או להישפט. עבירות ברירת משפט הינן עבירות שלרוב יהיו קלות יותר, בהם העבירה כרוכה בתשלום קנס כלשהו, ואם הנהג מחליט שהוא מעדיף הישפט עליה, נקבע דיון שבו הוא ועורך הדין שלו יכולים לטעון לחפותו ולשנות את הגזירה. עבירות הזמנה לדין, לרוב יהיו חמורות יותר ובגינן מוגש כתב אישום מטעם המדינה, ובעבירות אלו אין את הבחירה בין תשלום קנס או משפט, אלא חובה להישפט.

ככל שהינכם נמצאים בעבירת הזמנה לדין, כלל אין באפשרותכם לבחור, וככל שהינם בברירת משפט, אתם יכולים לבחור.

 

השלכות כלכליות

שיקול ראשון שיש לקחת בחשבון הינו ההשלכות הכלכליות של בחירה במשפט לעומת תשלום קנס. ככל הנראה, במשפט תצטרכו להפסיד יום עבודה, לשלם לעורך דין, להשקיע זמן ומשאבים אחרים. כמו כן, כיוון שהמערכת המשפטית נמצאת בעומס משמעותי, על פי רוב כאשר נהג שבחר להיקנס ימצא אשם בכל זאת, הקנס שהוא יקבל במסגרת המשפט יהיה גבוה יותר מאשר הקנס הראשוני שניתן בעת העבירה, בשביל לצמצם את כמות העומס על בתי המשפט השונים.

על כן, ככל שנתפסתם בביצוע עבירה שולית באופן יחסי, שהקנס בגינה הינו נמוך, יתכן שבשקלול כל הדברים מומלץ לספוג את הקנס מאשר לספוג את ההוצאות הנלוות למשפט. שכן, גם אם תזכו במשפט, ככל הנראה ההפסד יהיה משמעותי יותר מאשר הרווח בגין ביטול הקנס.

 

אם כך – מה נכון?

קשה להגיד באופן מוחלט. כפי שצוין לעיל, שיקול אחד משמעותי שיש לקחת בחשבון הינו השיקול הכלכלי. אולם, יריעת מאמר זה קצרה מלהכיל את כלל השיקולים, וישנם שיקולים נוספים כמו מספר הנקודות הקודמות אצל הנהג והשפעת הקנס הנוכחי על כך (למקרים של נהיגה מונעת, שלילת רישיון וכד'), תקופת ההתיישנות שמשתנה מעבירה לעבירה וכיוצא בזה.

לכן, ככל שהינכם מתלבטים בבחירה בין תשלום קנס ובקשה להישפט, מומלץ להיוועץ בעורך דין תעבורה המומחה בתחום בכדי להבין מה מתאים לכם.

 

ציוד משפטי

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין
הבנת משמעותו של תיקון 190
הבנת משמעותו של תיקון 190

תיקון 190 הוא שינוי חקיקתי משמעותי שזכה לתשומת לב ועורר ויכוחים בין מומחים משפטיים וקובעי מדיניות. במאמר מפורט זה,