נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

קניית דירה – התהליך המלא

קניית דירה

אם אתם מחליטים שלא לקבל סיוע מאת עו"ד מקרקעין, ישנם כמה שלבים של קניית דירה שתצטרכו לעבור. יש לציין, המורכבויות הכרוכות בתהליך מצריכות ייעוץ משכנתא או ייעוץ נדל"ן לכל הפחות. עם זאת, חלק מהאנשים בוחרים לעבור את התהליך בעצמם, אז הנה מה שחשוב לדעת בנושא. 

קניית דירה מחולקת לכמה שלבים שונים, כאשר חלק מהשלבים יהיו תלויים בעיקר בכם, הרוכשים, בעוד שחלק אחר מהשלבים יצריכו התערבויות חיצוניות וסיוע של אנשי מקצוע שונים. בתוך כך, חשוב להבחין בין בדיקות פיזיות של דירות לבין בדיקות קנייניות, בדיקת ע"י חברות בדק בית ומהנדסים, בדיקות תכנוניות, בדיקות שמאות ועוד. היכן מתחילים? אלו הם השלבים הנפוצים של קניית דירה:

 

שלבים טרום חוזיים

במילים פשוטות, שלב טרום חוזי הינו שלב שבו הרוכשים הפוטנציאליים של הנכס מבצעים את כל אותן בדיקות נאותות שונות על מנת לוודא שהם לא רוכשים "חתול בשק". הכוונה היא לבדיקות כמו:

  • מצב רישום הזכויות של הדירה.
  • תכנוני הבנייה ובדיקת נסח טאבו.
  • בדיקת שעבודים אפשריים של הדירה.

לאחר בדיקות אלו, ניתן להמשיך הלאה לבדיקה הפיזית של הנכס – בדק בית.

קניית דירה

בדיקות כלכליות ונדל"ן

את הבדיקות הכלליות אפשר לקטלג תחת הכותרת של "ייעוץ משכנתאות". עם זאת, ניתן גם לקבל ייעוץ מחלק מיועצי הנדל"ן, כל עוד הם באמת מבינים בשוק הנוכחי כמו שיועץ משכנתאות אמור להבין. מומלץ לקבל ייעוץ משכנתא לפני שמתחילים לחפש דירות, כי לפני הייעוץ לא באמת תוכלו לדעת מה התקציב שלכם לחיפוש הדירה.

 

בדיקת הנכס בצורה פיזית מקיפה

זהו השלב בל בדיקה מסוג בדק בית, אשר משמשת לאבחן את מצבו התחזוקתי הכולל של נכס נתון. בדיקות בדק בית מתמקדות לא רק בנראות הוויזואלית של הבית, אלא גם בתשתיות המבנה, בליקויים בטיחותיים שונים ועוד. בתוך כך, בדק בית הכרחי במיוחד כאשר מדברים על דירות יד שנייה או דירות מאוד ישנות.

קניית דירה

בדיקות קנייניות לרכישת דירה

בדיקות קנייניות לרכישת דירה למעשה מהוות סוג של "תעודת זהות" עבור דירות. בשלב זה, חשוב לבדוק את נסח הטאבו של הדירה, מה שניתן גם להוריד אונליין תוך דקות ובתשלום אגרה של 16 ₪ בלבד (באתר GOV של המדינה). בדיקות קנייניות יכולות לכלול:

  • בדיקת הזהות של הבעלים של הנכס.
  • בדיקת מטרים רבועים של דירה.
  • בדיקת תוכניות בנייה מקוריות.
  • בדיקה האם ישנן חניות או מחסנים רשומים בטאבו.
  • בדיקה לגבי שעבודים על הנכס.
  • בדיקת הגבלות בנייה שונות.

לסיכום, חלק מהבדיקות ברכישת דירה חשובות יותר מאחרות, ואם אינכם בטוחים מה יותר חשוב או פחות חשוב לבדיקה, זה הזמן לקבל ייעוץ נדל"ן. את הייעוץ ניתן לקבל מאת יועצים בתחום, אבל גם אפשר לנסות להתייעץ עם עורך דין מקרקעין.

קניית דירה

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא נדל"ן
שעון בית ומטבעות
3 טיפים לבחירת מתווך

רבים מאתנו שמעו על המקרה המצער שאירע לזוג צעיר שרכש דירה בתל אביב לפני כמה ימים באמצעות מתווך. מקרה