נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

4 טיפים להתאוששות מניתוח ירך

ניתוח ירך

התאוששות מניתוח ירך יכולה להיות מורכבת, היא דורשת מחוייבות והשקעה בשביל שהניתוח המורכב יצליח. לכאורה לאחר הניתוח הבעיה נפתרה, אבל כדי שהניתוח יצליח על המטופל להיות מחוייב לשיקום. לכן בשנים האחרונות רופאים שמים דגש משמעותי על חודשי ההתאוששות ומעודדים את המטופלים לקחת חלק פעיל בתהליך השיקום. להלן 4 טיפים שיעזרו לכם להתאושש מניתוח החלפת מפרק הירך, לחזור לעצמכם ואף להרוויח טווח תנועה גדול יותר ללא כאב.

 

1 – בצעו פיזיותרפיה ותרגול

פיזיותרפיה היא טיפול סיזיפי וארוך, בכל יום מתקדמים מרחק קטן ולפעמים גם הולכים אחורה. פיזיותרפיה היא לא זבנג וגמרנו. היא דורשת מחויבות וסבלנות, ולפעמים היא גם כרוכה באי נוחות וכאב. עם זאת, מטופלים שעברו ניתוח החלפת מפרק ירך צריכים לדעת שהפיזיותרפיה לאחר הניתוח חשובה לא פחות מהניתוח עצמו.

הגוף צריך ליצור במפרק החדש את מסילות התנועה החדשות שלו, ללמוד מחדש חלק מהתנועות וליצור הרגלים של תנועה. אלו מהלכים שלוקחים זמן. פזיותרפיה נועדה להפחית תהליכים דלקתיים, להגדיל את טווח התנועה ולהפחית כאב. מחויבות יומיומית לפיזיותרפיה תזרז את תהליך ההחלמה.

פיזיותרפיה

2 – הפחיתו סטרס והרבו במנוחה

ניתוח הוא הליך פולשני לגוף שלנו, ובשביל להחלים ממנו הגוף זקוק לשקט נפשי, ללא לחץ לסיים את תהליך ההחלמה. הגוף ואתם זקוקים לזמן ומרחב בשביל שההחלמה תהיה מלאה ואמיתית ולא תוביל לסיבוכים בעתיד. חשוב שתכינו את עצמכם לתהליך איטי ולא תהיו שיפוטיים כלפי הזמן שלוקח לחזור ליכולות הישנות. חשוב שתקבלו עזרה מהמשפחה והסובבים, ושגם הם יהיו מוכנים לתהליך ארוך. אם תבצעו את התהליך בצורה שלמה ומלאה, תרוויחו את היתרונות של הניתוח. קצת סבלנות ואורך רוח יביאו לרווח גדול.

 

3 – צרו איזון של רמות הכאב

כל ניתוח מלווה בכאב, זהו חלק בלתי נפרד מההליך. כאשר נכנסים לשלב ההחלמה, חשוב ליצור איזון של רמות הכאב בעזרת כדורים להפחתת כאב ודלקת. כאשר אנחנו אומרים איזון, אנחנו מתכוונים להפחתת הכאב אבל לא להעלמתו המוחלטת. שימוש מופרז במשככי כאבים יגרום לתופעות לוואי ולעיתים להתמכרות למשככים. על כן כדאי להגיע למינון מוסכם ביחד עם הרופא המטפל ולשמור עליו.

 

4 – תכננו את תקופת ההחלמה

בתקופה הראשונה לאחר הניתוח התנועה של המטופל תהיה מאוד מוגבלת ויכול להיות שהיא תלווה בכאב. לכן, לפני הניתוח כדאי לתכנן את תקופת ההחלמה ולהכין את הבית לקראת החזרה אליו. כדאי להנגיש כמה שיותר דברים בתוך הבית, ולדאוג שבימים הראשונים תהיה עזרה זמינה. כמו כן, חשוב לתכנן היכן בבית יוכל המטופל לבצע פיזיותרפיה. ההכנה המוקדמת תחסוך תסכול רב בהמשך.

 

סיכום

ניתוח להחלפת מפרק הירך היה בעבר ניתוח מורכב שדרש החלמה ארוכה מאוד. כיום הטכנולוגיה ומומחיות הרופאים יכולים לקצר מאוד את זמן ההחלמה אם המטופל יגלה שיתוף פעולה מלא. הניתוח יכול לשפר מאוד את איכות החיים של המטופל, להגדיל טווח תנועה ולהפחית כאב, אבל כדי שיהיה משמעותי וימנע סיבוכים, על המטופל להכין את עצמו להליך ההחלמה, לבצע פיזיותרפיה באופן קבוע, לשלוט בנטילת משככי כאב ולהפחית סטרס.

ניתוח ירך

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא כללי