נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

ארבעת ההבדלים בין צמחיה מלאכותית לצמחיה חיה

צמחיה מלאכותית

צמחיה מלאכותית נתפסת הרבה פעמים כתחליף "זול" ולא אסתטי למי שאינו מעוניין בהצבת אלמנטים טבעיים של צמחיה אמיתית, ומשום כך בהרבה בתים וגינות ניתן לראות כיצד אנשים פשוט מוותרים לחלוטין על האלמנט העיצובי החשוב הזה. אך האמת היא שישנן הרבה מאד סיבות לעשות שימוש בצמחיה מלאכותית על פני צמחיה חיה, ולא תמיד מהסיבות שחשבתם. במאמר זה נפרט את ההבדלים העיקריים שבין שני הסוגים – הצמחיה החיה והצמחיה המלאכותית, בכדי להסביר מדוע בהרבה מהמקרים דוקא זו המלאכותית עדיפה על פני החיה.

 

פתרון עיצובי יצירתי

בהרבה בתים, דירות וגינות מתעורר לא פעם הצורך להסתיר פריט כלשהו, אם מטעמי פרטיות או בטיחות ואם מטעמים אסתטיים. כך למשל, פינות מלוכלכות לאחסון כלי עבודה, כתמים קבועים שלא נותר אלא להשלים איתם, וכמובן גם גדר המקיפה את הבניין לצרכי פרטיות – המשותף לכל אותם מצבים הוא הצורך בהסתרה, ובמקרים כאלה דוקא השימוש באלמנט של צמחיה מלאכותית במגוון סגנונות עדיף על פני צמחיה חיה. מדוע? כיוון שבראש ובראשונה אתם שולטים לחלוטין בנראוּתו של האלמנט, ולא יכול לקרות מצב של "חורים" או של ריקבון לא אסתטי בעציץ או בקיר הצמחים שבחרתם להציב. מעבר לכך, בשונה כמובן מצמחיה חיה, צמחיה מלאכותית אינה מתבלה או דורשת כל חידוש שהוא. שכן כידוע, אפילו צמחים הנחשבים ירוקי עד יכולים להתייבש או לקבל מחלות לאורך ימות השנה, ובצמחיה מלאכותית כמובן אף אחד מן התרחישים הללו אינו קורה.

אם אתם חוששים מפני צבירת אבק או עבודות תחזוקה אחרות לצמחיה המלאכותית, או שאתם אפילו חושבים על החלפה של הצמחיה המלאכותית כולה, כנראה אינכם מכירים את הדור החדש בתחום הצמחיה המלאכותית – אלמנטים דקורטיביים יפיפיים ומגוונים שאינם דורשים תחזוקה לעולם, ונראים חדשים לגמרי גם לאחר שנים רבות של שימוש. בנוסף, אם בעתיד יתעורר צורך להרחיב את החלל שאותו אתם מעוניינים להסתיר, או שפשוט תרצו להחליף את עיצוב הצמחיה שברשותכם בסוג צמחיה אחר, יהיה מדובר בעבודה פשוטה ומהירה מאין כמוה, וודאי לעומת צמחיה חיה.

 

משתלבים בכל מקום

במקרים של צמחיה חיה, הרבה פעמים קיימת בעיה להציב עציץ במקום הרצוי: חלל שלא מגיע אליו מספיק אור, מקום שאינכם רוצים שיגיעו אליו בעלי חיים מזיקים, פינות חבויות שצמחיה חיה לא תצליח להשתלב בהן כראוי (או בכלל), אזורים שאסור שמים או לחות יחלחלו אליהם ועוד ועוד. בכל אותם מקרים צמחיה מלאכותית מהווה פתרון מושלם למצב, וכפי שפורט קודם, עם הרבה פחות עבודת תחזוקה וקשיים גם במעמד הצבת הצמחים עצמו.

 

מחירים ידידותיים למשתמש

באשר למחירים, חשוב להבין שישנו טווח רחב של תעריפים כאשר מדובר על צמחיה מלאכותית, המשתנה מאד ממצב למצב: מחירו של עציץ משרדי זעיר כמובן אינו זהה לזה של שיח בגובה מטר ויותר, וישנם גם הבדלים רבים בין חומרי הגלם השונים המוצעים בשוק. בחנויות פשוטות לעיצוב הבית ואפילו בסופרמרקטים ניתן למצוא לא פעם פריטי צמחיה מלאכותית זולים ולא איכותיים, המעניקים למעשה שם רע לצמחיה המלאכותית כולה – כיוון שהם אינם מייצגים את האלמנטים היוקרתיים, אלה שנראוּתם טבעית במיוחד ועמידותם גבוהה מאד מפני פגעי הזמן. עם זאת, אין משמעות הדבר שהפריטים האיכותיים מחייבים פרידה מסכומים גבוהים כלל, כיוון שהמחיר מגלם בתוכו אך ורק את מעמד הרכישה עצמה, ולא את עבודות התחזוקה הרבות שהיו נדרשות אם היה מדובר במקרה של צמחיה חיה, או פשוט במצב של צמחיה מלאכותית פשוטה ולא איכותית.

 

על מה אתם חושבים כשאתם מדברים על תחזוקה?

נושא התחזוקה אמנם הוזכר במאמר זה כבר מספר פעמים, אך חשוב להתעכב על הנקודה המרכזית הזו כיוון שהיא אולי החשובה ביותר, ורבים אינם מבינים את משמעותה לאורך זמן כאשר מדובר על צמחיה חיה: הצמחיה החיה דרושת תמיד עבודות תחזוקה רבות בדיוק כמו ניקוי מזרנים, מכפי שחושבים בתחילה, וככל שהיא רבה וגדולה יותר כך נדמה כי העבודה אף פעם אינה נגמרת.

מעבר לעבודות השגרתיות והמוכרות לכולם במקרים של צמחיה חיה כמו השקיה, ניכוש והסרת לכלוכים וריקבון, צמחיה חיה דורשת טיפולים תקופתיים נוספים הכרוכים בהקצאת זמן יקר אך גם במשאבים לא מבוטלים. כך למשל, במקרים של מחלות ומזיקים החודרים לצמח יש להתייעץ עם מומחה בנוגע לטיפול הנכון ביותר בנושא, כיוון שלעתים הבעיה עשויה להזיק לא רק לצמח עצמו בטווח הארוך, אלא גם לבני הבית, ובמיוחד אם יש בו ילדים קטנים או חיות מחמד.

לחלופין, אם הצמח החי הגיע לבשלות ודוקא טיפלתם בו כראוי אך לא דאגתם לשמור על צורתו הקבועה מבעוד מועד, במקודם או במאוחר יהיה עליכם להחליף את כד הקיבול שלו מחשש שזה ייסדק או יישבר.

מעבר לכך, אחת לכמה זמן מומלץ לבצע טיפולים מניעתיים לאותן מחלות ומזיקים ולהחליף את האדמה או לכל הפחות להפוך אותה, ולדאוג שהקרקע לא תהיה דחוסה מדי כך ש"תחנוק" את הצמח. כל אלה הן עבודות התחזוקה השגרתיות שדורש כמעט כל צמח באשר הוא, אך כמובן מעל לכל – לא הזכרנו את המקרים הידועים בהם בעלי הבית נעדרים ממנו לתקופה ממושכת, ויש צורך למצוא אדם אחראי אחר שידאג לבצע את כל הפעולות הללו בעצמו.

 

איך למצוא את מה שמתאים לכם?

כדי להבין מה הכי מתאים לכם בתוך העולם הרחב הנקרא צמחיה מלאכותית, חשוב שתכירו את ההבדלים בין הצמחים השונים ובפרט בין החברות המציעות קטלוג מוצרים שונה זו מזו, כדי שתדעו לאמוד את טיבם של המוצרים אליהם אתם נחשפים ולבחור לבסוף בחברה הנכונה עבורכם – הן מבחינת האיכות והן מבחינת האחריות וטיב השירות.

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא לבית ולגינה
חלל ביתי
3 יתרונות בקולט אדים בדירה

במשך השנים האחרונות אנחנו יכולים לראות טכנולוגיות מהפכניות ביותר נכנסות לבית שלנו ומשדרגות משמעותית את אורח חיינו. לעיתים, אין